Xiaomi telefonlardaki bilmediğiniz özellikler

Xiaomi, kendi kullanıcı arayüzü olan MIUI ile cihazlarına çok sayıda özellik sunuyor. MIUI’ın pek çok özelliği kullanıcılar tarafından yaygın bir şekilde kullanılsa da ne yazık ki bir kısmı da oldukça az sayıda kişi tarafından biliniyor. Xiaomi, Redmi ve POCO cihazlarınızda fark etmemiş olabileceğiniz, gözden kaçan o özellikleri sizler için bir araya getirdik. Telefonunuzu daha işlevsel bir şekilde kullanmak için listemizden yararlanabilirsiniz!

Gözünüzden kaçırmış olabileceğiniz gizli MIUI özellikleri

Bildirim çubuğundan cihazınızı optimize edin

Neredeyse tüm Xiaomi, Redmi yada POCO cihazlarda kendiliğinden yüklü bir Güvenlik uygulaması bulunuyor. Bu uygulamaya girdiğiniz zaman, telefonunuzun performansını optimize etmenize yarayan, aynı zamanda depolama alanındaki gereksiz verileri boşaltmanıza izin veren bir seçenek bulunuyor. Muhtemelen pek çok kullanıcı, bu özelliğin farkındadır. Ancak tüm bu işlemleri, uygulamaya girmeye gerek kalmadan, tek bir dokunuşla da yapabilirsiniz.Güvenlik uygulamasının sağ üst köşesinde yer alan Ayarlar seçeneğine tıklayarak, bu özelliği bildirim çubuğunda göstermenize izin verecek bir gizli seçenek yer alıyor. Böylelikle herhangi bir zahmete gerek kalmadan, tek hareketle bildirim tepsisini açarak cihazınızı hızlıca optimize edebilirsiniz.

Ses düzeyinin otomatik olarak azalmasını önleyin

Normal şartlarda telefonunuzdan bir video izlerken ya da müzik dinlerken bildirim aldığınızda; tükettiğiniz içeriğin sesi otomatik olarak kısılır. Özellikle de gün içerisinde çok fazla bildirim alan biriyseniz, bu oldukça can sıkıcı bir durum haline gelecektir. Fakat bu MIUI özelliği sayesinde çoklu ses kaynaklarını kontrol altına alabilirsiniz. Ayarlar sayfasından Ses ve titreşim bölümüne giderek, video izlediğiniz esnada gelen bildirimlerin sesini kontrol altına alabilirsiniz.

Zamanlanabilir ‘rahatsız etmeyin’ modu

MIUI arayüzünde standart kullanımın yanı sıra titreşim ve sessize alma modları bulunuyor. Fakat diğer arayüzlerden farklı olarak Xiaomi, rahatsız etmeyin isimli bir moda sahip. Bu modun özelliği, gelen tüm aramaları, mesajları ve diğer bildirimleri otomatik olarak susturması… Dikkatinizi dağıtacak tüm fonksiyonları pratik bir şekilde engellemesiyle dikkat çekiyor.

Başta öğrenciler olmak üzere pek çok kullanıcının zaman zaman danıştığı bu mod, küçük bir gizli özelliğe sahip. Birçok kullanıcı, rahatsız etmeyin modunu etkinleştirdiğini unuttuğu için, şirket bir programlama özelliği geliştirdi. Modu aktif ederken, ne zaman kendi kendine kapanmasını istediğinizi de otomatik bir şekilde ayarlamanız mümkün.

İstediğiniz uygulamanın internet erişimini kısıtlayın

Biz farkında olmasak da pek çok mobil uygulama, gizli gizli internetimizi tüketiyor. Belki de ay sonu fark ettiğiniz yüksek veri tüketim miktarının başlıca sebebi bu olabilir. Bunun önüne geçmek için Xiaomi telefonlarda, istediğiniz bir uygulamanın internet erişimini kısıtlamanıza izin veren bir özellik bulunuyor. Ayarlar sayfasında yer alan bu fonksiyon sayesinde, dilediğiniz uygulamayı yalnızca Wi-Fi ile kullanabilme şansına sahip olabiliyorsunuz. Böylelikle veri tüketiminden ciddi bir tasarruf edebilirsiniz.

Telefonunuzu ters çevirerek aramaları sessize alın

Xiaomi telefonlardaki en ilgi çeken gizli cevherlerden bir tanesi de cihazınızı ters çevirerek sessize alma fonksiyonudur. Masanın üzerinde duran telefonunuza bir çağrı geldiği zaman, yalnızca cihazı ters çevirmek suretiyle aramayı sessize alıp gürültü çıkmasını engelleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra bildirim ışığının yanmasını engeller ve titreşimi de durdurabilirsiniz. Bunu yapmak için telefonunuzun Ayarlar sayfasına girip, Gelen aramalar seçeneğine tıklayıp, Aramayı susturmak için çevir yazısını işaretlemeniz yeterli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir